Endorfiny nás baví! Jsou ale vždy přínosem?

Endorfiny nás baví! Jsou ale vždy přínosem?

Kdo by neměl rád ten pocit uspokojení, euforie a radosti, které přicházejí díky uvolnění endorfinů (tzv. hormonu štěstí).

Endorfiny jsou taková přirozená droga. Dalo by se říct, že jsou to tací opiáti lidského organismu, na kterých se můžeme stát závislými, stejně tak jako na jiných návykových látkách. Nejčastěji se vyplavují při sportovní aktivitě, ale například i při požívání sladkostí. 

Tyto hormony ovlivňují lidskou psychiku a dokáží vyvolat až téměř euforické stavy a pocity. Do tzv. skupiny "hormonů štěstí" se označuje také serotonin, melatonin i dopamin. 

 

KDY PŘICHÁZÍ RIZIKO ZRANĚNÍ?

Při sportu se endorfiny vylučují i lokálně a snižují bolestivost v namáhaném místě. Proto se mnohdy stává, že bolest při fyzické aktivitě z dané partie dočasně ustoupí a dává nám pocit, že je vše v pořádku a můžeme přidat. 

Pár hodin po zátěži bolest znovu nastoupí a divíme se proč, když to při aktivitě nebolelo. A tak to jdeme druhý den znovu rozhýbat a zatížit, aby se dostavil ten pocit, že je to v pohodě. 

Jenže tímto docílíme pouze opakovaného přetěžování měkkých tkání, které nás dovede tak akorát ke zranění místo k lepšímu výkonu. 

 

ZÁVĚR

Endorfiny máme všichni rádi. Ještě aby ne, když nás dělají happy, ale jen do chvíle než přijde zranění. Proto stále vnímej i malé signály a trénink uprav podle aktuálního stavu těla. 

Ne, ne, ne opravdu to nepřecvičíš. Neoblbuj sám sebe dávkou endorfinů.

To jak se cítíme mezi tréninky poukazuje, jak dobře trénujeme a regenerujeme. Pokud cítíš potíže, tak se tomu přizpůsob a nechoď hlavou proti zdi. Jen tak si budeš moct dlouhodobě užívat radosti ze sportu.

 

Text: David Bokůvka