Význam otužování a hnědého tuku v lidském těle

Význam otužování a hnědého tuku v lidském těle

Hnědý tuk má v našem těle velký význam. O proti bílému tuku, který energii tedy kalorie ukládá, ten hnědý energii z bílého tuku zpracovává.

Pomáhá nám ohřívat tělo a snášet lépe chlad.Tukem hnědým jsou vybaveni především novorozenci, které chrání před prochladnutím.

S přibývajícím věkem o tento tuk přirozeně přicházíme díky nedostatečnému pohybu v chladném prostředí.

Avšak častou fyzickou aktivitou v zimním období a otužováním můžeme zachování a tvorbu hnědého tuku ovlivnit. Spouští náročné metabolické procesy. Díky tomu dochází při tréninku v chladu k mnohem významnějšímu spalování tuku, než při tréninku v pokojové teplotě.

Hnědý tuk se nachází především v horní polovině zad kolem trapézů a mezi lopatkami.

Metoda Wim Hofa je zaměřená na přesné dechové cvičení, otužování a cílenou aktivaci hnědého tuku pro zahřátí organismu a ovlivnění tělesné termoregulace.

Ale pozor! Z důvodu energetické náročnosti, může mít časté prochladnutí u dětí vliv na nedostatečný růst. Postupné cílené otužování může být skvělou prevencí proti častému prochladnutí a jednou z možností, jak posílit imunitní systém.

Otužování a dechové cvičení má prokazatelné zdravotní benefity pro lidský organismus. Pochopitelně v případě dodržení základních principů. 

Text: David Bokůvka